Vereanalüüs näitab, kas treenid õigesti

Käisin märtsis neljandat korda viimase aasta jooksul vereanalüüse andmas, et näha, kas vahepealsed vitamiinide võtmised ja uued treeningkoormused kajastuvad ka tulemustes. Ning mis peamine – millest tulemused räägivad?

Analüüsiti 25 erinevat veremarkerit, kuid kirjutan lahti peamised, mida treeniv inimene võiks enda puhul jälgida. Toon välja võrdlused eelneva kolme tulemusega, mille andsin juunis, juulis ja oktoobris 2016. Viimased tulemused on märtsi lõpu seisuga 2017.

Referentsväärtused ehk soovitatava vahemiku toon võrdluseks, kuid see kehtib antud juhul täiskasvanud naiste kohta. Meeste referentsväärtused on paljudel analüüsidel (eriti hormoonanalüüsidel) hoopis teistsugused, samuti laste ja vanurite omad.

 • Kasvuhormoon

Juunis 16,7 / juulis 26,4 / oktoobris 33,3 / märtsis 29,8. Referentsväärtus <24 mIU/l.

Kasvuhormooni peamine funktsioon on keha igasugusest koormusest taastada ning üles ehitada (kasvatada) kudesid, sh trennis lõhutud lihaskude. Seeläbi areneb organism tugevamaks, laste puhul reguleerib see hormoon otseselt kasvamise kiirust. Pikemalt postituses Kasvuhormoon – minu suurim sõber.

Kasvuhormoon osaleb valkude ainevahetuses, glükoosi transpordis ja glükogeeni (organismi glükoosi varuaine) sünteesis, samuti luukoe sünteesis. See keeruline lause on loogiline ka seetõttu, et valgud on organismi peamised nn ehitusplokid – süntees omakorda tähendab millegi uue tootmist, vana muutumist uueks.

Hormooni tase sõltub geneetikast ja füüsilisest koormusest. Koormuse tõustes tase kasvab, kuid kui palju, sõltub indiviidist ja koormusest. Väga hästi stimuleerib kasvuhormooni eraldumist jõutreening. Kõrget taset seostatakse tihti ka suurema taastumisvõimega, mis peaks andma eeldused kiiremaks arenguks. Viimane on aga vaieldav, kuna sportlik areng sõltub veel paljust muust peale üksiku hormooni taseme veres.

 • Testosteroon

Juunis <0,4 / juulis 0,7 / oktoobris 1,2 / märtsis 0,7. Ref 0,4-2,1 nmol/l.

Tase tõuseb samuti füüsilise koormusega. Nagu näha siis aasta eest polnud seda minu verest üldse võimalik tuvastada ehk see jäi alla alumise piiri. Nüüd on testosteroon ehk meessuguhormoon taas pildis ja mahub kenasti soovitud vahemikku. Ülemise piiri ületamist seostatakse naistel polütsüstiliste munasarjadega, seega pole mõtet tohutuid numbreid sihtida. Võrdluseks ütlen, et meestel on seda hormooni kehas kuni 40 korda rohkem – sellest ka erinev saavutusvõime lihastreeningul.

Kõige vähem on mõtet seda hormooni (nagu ka eelmist) endale mingil moel juurde manustada. Esiteks lõppeb see sulle endale halvasti ja teiseks – kui oled sportlane – tuleb see nagunii välja 😀

 • Östradiool

Juunis 57 / juulis 59,1 /oktoobris 90,9 / märtsis 95,4. Ref olenevalt tsüklist 72-1309, postmenop <118 pmol/l.

Ehk naissuguhormoon. Madalate väärtuste korral ei ole sul tingimata varajane menopaus (20ndates, jess), sama tulemuse annab pillide võtmine. Ehk mõtlemiskoht – kas tasub neid võtta, kui mustvalgel vaatab vastu, mida see sinu hormonaalsüsteemiga teeb? Puust ja punaseks – pärsib naissuguhormooni tootmist päris tugevalt, millega kaasneb terve rida teisigi nähtusi.

Kuna naissuguhormoon moodustub nahaaluses rasvkoes, viitab selle madalam osakaal ka madalamale rasvaprotsendile. Nokk kinni, saba lahti – rohkem rasvkude, rohkem östrogeeni (östradiooli) ja vastupidi. Selle hormooni vähesuse tõttu on näiteks meestel lihtsam rasva kaotada. Samas rasvumise korral toodab ka meeste organism rohkem naissuguhormooni ja tekib man boobs.

Selles suhtes on madalam naissuguhormooni tase spordis tulemuste saavutamiseks pigem hea. Seda vähem antakse kehale signaali rasvade talletamiseks. Ühtlasi ei toimu kehas suurt hormonaalset kõikumist kuu lõikes, mis mõjutaks treeninguid ja taastumist. Olgu öeldud, et ka pillideta on see tase indiviiditi väga erinev.

Verevõtt

 • Kreatiini kinaas

Juunis 131 /juulis 436 /oktoobris 152 / märtsis 257. Ref <192.

Kreatiini kinaas on rakusisene ensüüm, mille mõõtmine näitab otseselt füüsilise koormuse mõju ja võimaldab diagnoosida skeletilihaste haigusi. Selle põhjal saab kõige otsesemalt hinnata ületreenitust.

Kõige suurem näitaja tuli mul juulis – verevõtupäevale eelnes intensiivne trenn. Juunis ja oktoobris andsin analüüsi pärast puhkepäeva – kohe vahe sees. Praegugi on tulemus natuke üle referentsi, kuid kuna ületreenitust diagnoositakse alles neljakohaliste numbrite juures, siis midagi hullu pole. Referentsväärtused on alati keskmise inimese kohta ning Harju keskmisest on minu füüsiline koormus tõesti suurem. Kuigi ka märtsis eelnes mõõtmisele puhkepäev, jälgimise koht.

 • Kreatiniin

Juunis 77 / juulis 87 / oktoobris 81 / märtsis 74. Ref 45-84 µmol/l.

Lihasmassi suuruse otsene näitaja. Kreatiniin moodustub lihaskoes lihaskontraktsiooni metaboolse protsessi käigus kreatiinist ning eritub organismist peamiselt neerude kaudu. Tekkiva kreatiniini hulk on suhteliselt stabiilne ja otseselt seotud lihasmassiga.

Maakeeli – aine, mis moodustub lihaste kokkutõmbumise (pingutuse) ajal. Mida rohkem protsentuaalselt kehas lihasmassi, seda rohkem suudab keha toota kreatiniini. Ülemised väärtused suurema lihasmassi korral, alumised väärtused väiksema korral.

Lihasmassi täpset protsenti ja kaalu mõõdetakse teiste seadmetega, lähemalt postituses Kehakoostise vahekokkuvõte.

 • Uurea

Juunis 5,5 / juulis 6,9 / oktoobris 5,4 / märtsis 6,9. Ref < 8,2 nmol/l.

Uurea sisaldus veres sõltub valgu kogusest toidus ja neerude võimest seda töödelda. Kui tulemus jääb alla referentsväärtuse, on valkude töötlemine kehale jõukohane ega koorma neere.

Nn jõusöödameeste peamine probleem on selle numbri eiramine (kui seda üldse mõõdetakse) ning uskumine, et 10+ tulemus on ka veel okei. Teaduslikult pole mingit põhjendust isegi jõualade sportlasel tarbida valku üle 2g/kg. Samas usk, et söödava kanafilee kogus muundub automaatselt biitsepsiks on endiselt suur ja süüakse isegi 3-4g/kg. Mõelda, mis valgukoguse see näiteks 100-kilose isendi puhul teeb. Mina olen hoiatanud, aga igaüks teeb oma valikud ise. Usul on ka suur jõud 😉

 • Kolesterool

Juunis 4,8 / juulis 4,4 / oktoobris 5,2 / märtsis 4,8. Ref <5,0 nmol/l.

Üldkolesterool. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepa hinnangul võib Põhjamaade inimese puhul lugeda veel normaalseks väärtused kuni 5,5, sest paratamatult sööme siin veidi rasvasemat toitu ning kliima on külmem, polster uhkem. Samas on seda piiri suvaliselt toitudes väga lihtne ületada.

 • HDL-kolesterool

Juunis 2,2 / juulis 1,6 / oktoobris 2,0 / märtsis 2,3. Ref > 1,0.

Hea kolesterool. See, mida peaks olema üle referentsväärtuse, kuna tegeleb kõige heaga, mida kolesteroolil veres on vaja teha. Madalad väärtused viitavad ülekaalule, intensiivsele suitsetamisele, vähesele füüsilisele aktiivsusele, anaboolsete steroidide ja/või vererõhu alandajate tarvitamisele.

 • LDL-kolesterool

Juunis 2,5 / juulis 2,4 / oktoobris 2,9 / märtsis 2,1. Ref < 3,0 nmol/l.

Halb kolesterool. Jess, märtsis rekordmadal. Ei oska kommenteerida, kuidas täpselt nii juhtus – minu tarbitavad rasvaallikad on laias laastus kogu aeg samad. Oskan vaid kinnitada üldist toitumissoovitust, et rasvade osakaal päevasest toidust peaks moodustama 25-35%. Minul on see stabiilselt 30% ringis. Ka defitsiidi ajal alla selle ei lase.

LDL-kolesterooli kõrged väärtused viitavad südamehaiguste riskile, diabeedile, maksa- ja neeruhaigustele. Tase on kõrgem ka raseduse ajal.

Ikka mõlemast käest

 • D-vitamiin

Juunis 102,0 /juulis ei mõõtnud / oktoobris 95,5 / märtsis 113,0. Ref > 75,0 nmol/l.

Juunis tuli ilus tulemus täitsa ilma lisavitamiini võtmata. Mäletan, et punase kala vitsutamine igasugustes kogustes oli sel ajal teemas küll. Kuigi ahjulõhe (lemmik) on menüüs endiselt, siis nüüd veidi mõistlikumas koguses (a la 100-150g) ning talvel hakkasin vitamiini juurde võtma. Samuti saab seda kalamaksaõlist.

Apteekides on lõpuks saadaval 4000 IU, mida võtsin 4x nädalas. Pärast viimaseid tulemusi vähendasin 3 korrale, sest tase on täis ja pealegi. Soovituslik on vaeguse korral võtta kuni 5000 IU päevas ning piisava taseme hoidmiseks 2500 IU või üle päeva suurem kogus. D-vitamiini liigtarbimine on samas ohtlik, seega üle doseerida või huupi võtta ei tohiks.

 • Ferritiin

Juunis 19,8 / juulis 18,4 / oktoobris 33,7 / märtsis 40,2. Ref 10-150 μg/l.

Raud (raua depoovalk). Vereseerumist leitav ferritiin pärineb luuüdi, põrna ja maksa rakkudest ning omab otsest seost seal paiknevate organismi rauavarudega.

Paljude naiste peamine murekoht. Esimesest analüüsist alates hakkasin rauatablette juurde võtma igapäevaselt (kombineeritud B12 ja folaadiga) ning nagu näha, tõuseb tase üliaeglaselt. Raud on väga raskesti imenduv ja seda ka “kulub” organismil palju, seega peaks kindlasti jälgima. Samas tuleb tunnistada, et väsimust ja jõuetust on tõesti vähem kui varem.

Erinevalt levinud arusaamast, et söön liha – järelikult kõik OK, ei piisa. Suure lihasöödikuna pole ma siiski oma rauavarusid ilma lisa võtmata suutnud täis süüa ning pole üldse kindel, kas see võimalik on. Spinatist, maasikatest ja kaunviljadest rääkimata.

 • B12-vitamiin

Juunis 238 / juulis 348 / oktoobris 502 / märtsis 526. Ref 156 – 672 pmol/l.

Juba parem seis (võetud kombona rauaga). Loomsest toidust saadav vitamiin, mis on vajalik foolhappe ainevahetuseks, paljude biomolekulide sünteesiks ja C-vitamiin funktsioneerimiseks. Osaleb ka rasvhapete sünteesis. Normaalse toitumise puhul B12 defitsiiti ei teki (va väga ranged taimetoitlased), kuid parema füüsilise jõudluse huvides võiks ta olla ülempiiri juures.

 • Folaat

Juunis 11,7 / juulis 22,07 / oktoobris 35,27 / märtsis 48,71. Ref > 7,64 nmol/l.

Võetud kombona kahe eelmisega (Raud-B12-foolhappe preparaat) ning tõusnud samuti edukalt. Folaat ehk vitamiin B9 sünteesitakse nii soolestikus kui saadakse toiduga. Vitamiin on kiiresti lagunev ja kuumustundlik (laguneb toidu pikaajalisel keetmisel).

Madalad väärtused viitavad alkoholismile, sooletalitluse probleemidele, rasestumisvastaste vahendite ja muude ravimite kasutamisele ja alatoitumusele. Viimasega ilmselgelt probleemi pole 😉

***

Niisiis on selleks korraks süda rahul ja vajalikud kohandamised sisse viidud. Verd võiks üks-kaks korda aastas ikka kontrollida ning kui sul tekkis mõte see käik ette võtta, siis on mul häid uudiseid 🙂

Koostöös SYNLABiga pakun sulle võimalust kõik need 25 vereanalüüsi endale kingiks saada! Selleks panime minu Instagrami lehel käima auhinnamängu, mine vaata lähemalt marian.vosumets. Võitja saab endale pea 100 euro väärtuses Marian Fitness paketi, mis sisaldab järgmisi analüüse:

 • Glükohemoglobiin veres
 • C-reaktiivne valk
 • Uurea
 • Alaniini aminotransferaas
 • Aspartaadi aminotransferaas
 • Kreatiniin
 • Kreatiini kinaas
 • Kolesterool
 • HDL- kolesterool
 • LDL-kolesterool
 • Triglütseriidid
 • Kaltsium
 • Magneesium
 • Ferritiin
 • Vitamiin B12
 • Folaat
 • Vitamiin D
 • Kasvuhormoon
 • Östradiool
 • Testosteroon
 • Insuliini sarnane kasvufaktor-1
 • Reumatoidfaktor
 • Prolaktiin
 • Hemogramm leukogrammiga, 5 osaline
 • Türeotropiin

Nende analüüside kohta, mida ma siin lahti ei kirjutanud, saad lähemalt lugeda SYNLABi kodulehelt. Marian Fitness on special edition pakett, mis koondab kokku väga erinevad analüüsid ja annab sinu tervisliku seisundi kohta väga põhjaliku ülevaate. Soovi korral saad lisaks võtta laboriarsti konsultatsiooni, kes kõik kenasti lahti seletab 🙂

Heaolu algab tervisest. Soovin edu auhinnamängus!

LOE VEEL

One reply on “Vereanalüüs näitab, kas treenid õigesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *