Lugejakiri: rohkem päris elu, rohkem sisu!

Mulle kirjutas eelmisel nädalal Aleksandra, kes soovis jagada oma mõtteid ja tähelepanekuid meie fitnessmaastikul toimuva osas. Taban ennastki viimasel ajal sarnastes aruteludes, seega palusin luba tema kiri siin avaldada.

Head kaasamõtlemist ning tänan südamest Aleksandrat ja teisi toetavaid lugejaid 😉

***

Tere Marian!

Jälgin sind (ja blogi) juba mõnda aega, olen ka trennides (Mustamäel) näinud ning seekord mõtlesin kirjutada otse oma tänusõnad selle “sefiiridraama” teema ülesse võtmise eest. Seda mitte põhjusel, et saaks kedagi häbistada vms, vaid just seetõttu et ise, olles paljude välismaalaste IG fitness kontode jälgija, leian et Eesti fitness-pere sotsmeedia on muutumas ei muuks kui järjekordseks “fad”iks.

Mida rohkem ma loen ja näen, seda rohkem mind üllatab kui äärmuseks on see kõik muutumas ja suurt erinevust vana kõhnuse kummardamise ja selle uue kõhulihaste kummardamise vahel, mina, ausalt öeldes ei näe. Tekib tunne et need “fitness” (enda arust) eeskujud promovad elustiili, kus kõhulihaste olemasolu (või puudumine) defineerib inimest, trennide arv näitab tema väärtust ja makrode lugemine või toidugruppide piiramine teeb temast lausa pühakut.

Mismoodi on see erinev nendest “thigh gap” tüdrukute mõttemaailmast? Minu silmis kontseptuaalselt ei olegi. Ainuke vahe et juures on ka lisaelemendina trennid, kus peab ennast distiplineerima ja piitsutama. Käes oleks nagu uus ring kehakummardamise trendi, kuid juures on #tervisliktoitumine ja #fitness märksõnad.

On see päriselt nii või mitte, kuid sots.meedia vahendusel on jäänud see mulje, et väga paljud nendest fitnessistaaridest omavad tugevat tahtejõudu ja enesekontrollivõimet (mis on loomulikult väga tore), ning seepärast tunnevad tihti, et on palju paremad ja tugevamad võrreldes teiste inimestega (mis loomulikult ei ole üldse tore), ning seda loeb välja ka tuhandete motivatsioonipiltide alt ja pealt.

Omaette on see tegelikult sisutühjade piltide laviin: toidupildid, MFP pildid, siin-seal mõne fotoshoot’i pildid ja aina rohkem loosimiste ja sponsor-postitusi. Mis on selle väärtus üldse? Ma usun et seesama “rasvuv noor” võidaks palju rohkem tegelikult sisukate sots.meedia kontode lugemisest: ka sinu blogi on hea näide, ning (teema alguse saanud) Gymshark’i IG konto on kordades väärtuslikum allikas enda trennide ja toitumise sätestamiseks tavainimesele kui nii mõnegi bikinifitnessi oma (kahjuks; kuid taaskord, välismaal on asjad juba paremuse poole liikumas ja tõtt ning päriselu on palju rohkem, ehk kunagi ka meil).

Isiklikult toetan kahe ja kolme käega just seda poolt: rohkem sisu, rohkem arutelu, rohkem teadusartikleid ja rohkem tavainimesele suunatud informatsiooni. Ei, kõik ei saa kodus süüa nii, et mehel, naisel ja lastel on erinevad toidud taldriku peal. Kõik ei saa endale lubada 6 korda nädalas trennisaalis käimist. Kõik ei tööta isegi 8 tundi päevas.

Ei, kõik ei saa kodus süüa nii, et mehel, naisel ja lastel on erinevad toidud taldriku peal.

Tegemist ei ole laiskusega. Tegemist on täiesti normaalse inimese väärtuste jaotamisega elus: prinkis pepu on tore, aga toidetud ja haritud, piisavalt tähelepanu saavad lapsed on mõnede jaoks tähtsamad kui esimene.

Mõnedel on ka teisi hobisid, mis nõuavad nii raha kui aega. Mõni loeb palju, ning mõni mängib klaverit. Ka töögraafikud ja -koormus ei ole kõikidel sama, ning oma reaalsuse tagant vaadata ülevalt alla selliste inimeste peale, on pehmelt öeldes ebaintelligentne. Ma olen väga seda meelt, et sporti tuleb elusse ära mahutada, mitte vastupidi. Ehk siis: tänud, et sa oled ka aina rohkem fitness-elu pärisreaalsusega kokku viimas ja selliseid teemasid kajastamas.

Võib-olla keegi vajab motivatsiooniks sellist kättesaamatut bikiinibeibe kuju, kelle poole pürgida (ja ma kahjuks kahtlustan et need on just teismelised tüdrukud) aga inimloomust arvestades, vajab enamus siiski päriselust rääkivat sportlikku eeskuju, kes suunab toidulauda korrastama, teleka ees vedelemise asemel paar korda nädalas trenni jõudma, ning nende vahel korralikku tasakaalu leidma.

LOE VEEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *