Lõpeta toidulisandite võtmine «igaks juhuks»!

Mitte ühtegi päeva ei möödu ilma, et tele-, print- ja veebireklaam mulle mingeid lisandeid soovitaks. Poodi minnes vaatab lettidelt vastu kellegi umbmäärane aimdus, mida mul võiks vaja minna. Selle tulemusena küsib omakorda pereliige või sõber minu käest, et «mis sa arvad, mida peaks võtma?»

Mina arvan – ja nii ongi – et kõige alus on ikkagi toitumine. Toidust saame toitaineid. Mida muud need lisandid ongi kui lisa(!)toitained? Pole vahet, kas makro- või mikrotoitained, need kõik tulgu toidulaualt. Aga mul on hea öelda eksole, ma oskan oma menüü röntgenpilguga algosadeks lahti võtta, sina mitte.

Milliseid lisandeid võtta?

Ütlen sulle alustuseks, mida mitte võtta. Multivitamiini. See on nagu lennukilt raha külvamine. Pool kaob kuhugi ära ja ülejäänu maandub valesse kohta või sinna, kus juba on. Kõige koomilisem asi, mida ma kunagi kuulnud olen, on tsingi võtmine magusaisu vähendamiseks. Esiteks, ma ei poolda magusa vältimist. Teiseks, kiudainerikas ja tasakaalustatud toit on see, mis söömasööstud ära hoiab (kui see on mureks).

Meile meeldib omale vigastusi ja vajadusi välja mõelda ning siis oma raha poemüüjale viia.Okei, lapsena meeldis mulle glükoositablette ja hematogeeni süüa lihtsalt maitse pärast.

Mõni asi on erand

Kui Südameapteek minu poole pöördus, käis mu peast kõigepealt läbi ülaltoodud monoloog. Aga ometi on kaks kategooriat lisandeid, mida ma ise tarbin. Täiesti praktilistel põhjustel.

Esiteks kalaõli ja omega 3 rasvhapped. Naljakas, ma isegi ei mõtle neist kui lisanditest tegelikult. Selge on see, et Eesti pole mereriik ja Vahemere dieet on siinmail pigem «see-food diet» kui «seafood diet». Ning omegade balanss toiduga saades pole kõige paremas tasakaalus, seega võib öelda, et elame tingimustes, kus halba ei teeks nende juurde manustamine.

Teiseks, magneesium. Personaaltreeneriks õppides jäi mulle toitumiskursuselt iseäranis hästi meelde lause, et «organismis ei ole püsivat magneesiumivaru». See uhatakse kehast sama kiirelt läbi kui see sinna toiduga lisandub. Ehk juurdevool peab olema pidev.

Eriti tähelepanelik tuleb magneesiumi osas olla treenival inimesel. Üle kolme tunni nädalas intensiivset jõu- või kardiotrenni tehes pigistame kehast välja viimasegi magneesiumi, mis sinna tumeroheliste köögiviljade, idude, pähklite, seemnete ja kakao söömisest tulnud on. Ja olgem ausad – mis kogustes sa neid toite sööd? Siin tekivad igivanad käärid teemal, et piisava koguse vitamiinide ja mineraalide (mikrode) saamiseks peaksime toitu (makrod), kus need sisalduvad, üle tarbima. Nokk kinni, saba lahti. Seega veelkord, magneesium!

Tablett või pulber?

Ma pole pulbri kujul magneesiumit kunagi võtnud. Proviisor Pärtel Relve lubas, et see mõjub kiiremini, eriti krambi korral. Ja kramp on minu kodus (voodis, une ajal, vahetult enne ärkamist) üsna sage külaline. Ilma seda unesegast protseduuri täpsemalt kirjeldamata tunnistan, et nii ongi. Ma ei kahtle, et abimees on see ka intensiivse trenni ajal, kuigi saalis pole ma veel krambiga maadelnud, aga mine tea, mis vanus toob. Selle postituse lõpus on ka video, kus näed ja kuuled Pärtli soovitusi ise.

Magneesiumivaeguse korral (mida aitab välja selgitada ka vereanalüüs, kui krambid ja üleüldine väsimus ei veena) tuleb seda võtta jutti 3-4 kuud, teha umbes kuu pausi ja siis uuesti. Mina olen kelateeritud kujul magneesiumi võtnud sellest ajast saati kui 5x nädalas jõutrenni teen ehk üle 2 aasta.

Asendamatud rasvhapped

Jällegi kategooria, kus ei saa olla huupi soovitamist, sest me lihtsalt ei saa kõiki omega rasvhappeid toidust. See pole lihtsalt võimalik.

Omega 3 rasvhapped (nagu ka muud head õlid) vähendavad kehas põletikukollete teket, kiirendavad treeningutest taastumist ja parandavad meeleolu. Lisaks tugevdavad omega 3 rasvhapped immuunsüsteemi ja kiirendab valgusünteesi. Viimane on protsess, mille käigus piltlikult öeldes sinu poolt tarbitud valguline toit gains‘ideks muutub.

Kas teadsid, et omega 3 lisandit võttes pole vaja selle häid omadusi kalaõliga enam duubeldada? 😉 Ehk kui see kuidagi alla ei lähe, on rasvhappekapslid väga hea lahendus!

Aga mis vahe on omega 3 ja 6 rasvhapetel?

Oomega-6-rasvhapped, erinevalt oomega-3-rasvhapetest, ei tule peamiselt kalast, vaid taimeõlidest (seda sisaldavad enamus nn praadimisõlid), samuti näiteks leivast ja lihast. Erinevates kiirtoitudes ja kartulikrõpsudes on palju oomega-6-rasvhappeid.

Tavapäraselt toituval inimesel tänapäeval oomega-6-rasvhapetest seetõttu naljalt puudu ei tule, kuid võib tulla näiteks neil, kes söövad haruharva mis tahes rasvaseid ja/või praetud toite.

Julgen soovitada!

Nagu näed ei ole minu soovituste nimekiri pikk, vaid praktiline. Veelkord, ma isegi ei mõelnud magneesiumist ja omegadest kui toidulisanditest. Ja nende tarvitamiseks ei ole vaja konkreetset diagnoosi ega vaegust. Ma suhtun sellesse kui ennetustöösse.

Koostöös Südameapteegiga saan teile teha kingituse – nimelt on septembri lõpuni konkreetsed tooted palju odavamad! Saab (nagu küttepuid) talveks ette varuda.

Jutt on Omega 3 kapslitest, magneesiumi graanulitest ja magneesiumi tablettidest. Südameapteekidest saad need kolm toodet soodushinnaga, kui kassas ütled «Marian Fitness». Koodi saab kasutada septembri lõpuni.

Lysi Omega-3 Immunity Forte -25%

Doppelherz Aktiv Magneesium graanulitena -30%

Doppelherz Aktiv Magneesium Tabletid -30%

Ei tea, kus lähim Südameapteek asub? Vaata siit!

Mida ma Pärtlilt apteegis küsisin?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *