Kuidas dieedist välja tulla?

Iga kord, kui ma kirjutan dieedist, ei mõtle ma kapsasupidieeti, detox-kuuri, paastu ega ühtegi muud äärmust. Ma pean silmas toitumisviisi, mille puhul jäävad alles kõik toitaineterühmad ning ühegi osakaal ei lange alla kriitilise piiri. Dieet seisneb selles, et päevane kaloraaž on väiksem, kui me energiat ära kulutame. Targalt toimetades ei tähenda see isegi väga väikeseid toidukoguseid ega mingit keelatud nimekirja. Ja kuna fookus on toitainete kättesaamisel, ei tohiks tekkida isegi tordilaua ründamise soovi.

Reverse dieting

Väga oluline on, et kalorite kärpimisega ei mindaks dieediga alustades kohe väga madalale. Esimese treeneriga tegime selle vea ning tulemuseks oli minimaalne kaalulangus, mis peagi jäi üldse pidama. Seega anna endale puhver ja alusta pigem kõrge lennuga, sest vähemaks saad alati võtta.

Minu lend algas uuesti 1800 kcal juures, kust jõudsin 5 kuuga 1500 kcal-ni. See tähendab, et seni, kuni antud päevane energiahulk endiselt kaalu langetab, pole põhjust seda muuta. Ja kui muudad, siis õige minimaalselt – minu puhul 50 kcal kaupa langetamine täiesti toimis.

Dieedist väljatulemine – eriti, kui oled jõudnud väga väikese kaloraažini – peaks toimuma samal põhimõttel – reverse ehk vähehaaval tagasi üles.

Keha on väga kohanemisvõimeline ja see tähendab 2 asja – ühte halba ja ühte head 🙂 Esiteks, kui plaanid kohe pea ees  buffeelauda sukelduda, saad tulemuseks võimsalt talletatud energia- ja rasvavaru, millest kehal suur puudus on. Teisel puhul – toimides targalt – võid hakata kaloraaži nädala kaupa ca 100 kcal võrra tõstma.

Hea uudis on see, et ülespoole võib minna natuke pikemate sammudega, kui alla – aga kuula siiski keha ja vajadusel tõmba hetkeks pidurit. Mul endal just tekkis 1700 juures hetkeks natuke kahtlane (liiga täiskõhu)tunne ja lükkasin kergitamist veidi edasi. Ülesronimine eeldab, et treeningud ikka jätkuvad ja muutuvad tasapisi taas intensiivsemaks. Maksimaalselt sukk & saabas on selle trenni ja toitumisega, that’s fo sho.

100 kcal on umbes üks väike banaan või 2 tassi maasikaid. 100 grammi kodujuustu või kohupiima samamoodi, kuid eeldusel, et valgu- ja rasvavajadus oli sul kaetud ka dieedi ajal, võiksid juurde lisada just süsivesikuallikaid – marju, teravilju, köögivilju.

Ümber pööratud (reverse) dieedi eesmärk on lisanduv kalorihulk pikema aja peale ära tasandada ja harjutada keha uuesti suuremate kogustega. Süsivesikute ainevahetus peaks uue hoo sisse saama samm-sammult, üleöö lõppeks see suurema või väiksema õnnetusega 🙂

Ainevahetus ei tähenda ainult seedimist, nagu ollakse harjunud mõistma. See tähendab ka toitainete (valkude, rasvade, süsivesikute) transporti kudedesse, hapnikuainevahetust, vereloomet, hormoonide ja närvisüsteemi tasakaalu. Anna keha funktsioonidele aega tagasi paika loksuda. Kui me räägiks ainult seedimisest, saab seda “edukalt turgutada” ka, khm, pudeli veiniga.

1500 kcal päevas

Veelkord, ära võta seda numbrit millegi aluseks. Mäletan, kui olin 17-aastane, haipis tollane hittajakiri Cosmopolitan just sellise kaloraažiga nädalamenüüd. Loomulikult oli vaja see järgi proovida – süüa tuunikala ja kodujuustu, mis mulle selles vanuses üldse ei maitsenud ja nuputada (halva tõlke tõttu), misasi on mundris kartul! Ma tahan lihtsalt öelda, et üks-ühele kopeerimine on mõttetu ja elustiiliajakirjade dieedisoovitused vastutustundetud.

Kuidas seekord läks? 1500 kcal päevas teeb inimese naljakaks. Võid proovida telefonilaadijaga ust lukku keerata, lugeda intressi asemel fitness. Ka tagurpidi särgiga on trenni tehtud. Igasuguseid asju võib juhtuda, mille koondnimetus on hajameelsus. Nii kaua, kui sa aru saad, mida sa täpselt teed, kui kaua ja milleks, on see okei.

Katy Perryl oli kunagi lugu, mille sõnumist keegi aru ei saanud. Do you ever feel like a plastic bag? – Mäletad?

Do you ever feel so paper thin
Like a house of cards
One blow from caving in

Ma arvan, et see lugu on dieedist.

#GainingWeightIsCool

Instas levib laine, mis veelkord kinnitab, et kõhnusemaania on mainstreamist kadumas. Suures osas on need fitnessinimeste before & after pildid, kus before on võistlusvorm ja after on võistlusväline ehk offseason või fitnessiga lõpparve tegemise vorm. Mõne pildi juures olev lugu on lausa puhas terve mõistuse võidukäik! Ja seda eriti USAs, mis sellist suhtumist hädasti vajab.

Üks armsamaid profiile, mida juba pikalt jälgin on @lovejordyxo Minuvanune nupsik tüdruk Jordan Baumgartner, kellel vist kunagi oli söömishäire ja näeb nüüd nii kickass lahe (terve) välja nii välimuselt kui suhtumiselt 😉

Teine väga lahe profiil on @fixaformen ehk rootslanna Amanda Ekberg. Jälgin üldse vist palju rootslasi, kuna nende toidulaud on meie omale sarnasem kui USA ning mõttelaad ja suhtumine ka. Ning Amanda fotodest saab hea pildi, kui hothot on ka mittekuiv lihaseline vorm!

Seega dieedist väljatulemisega kaasnevat kaalutõusu ei peaks kartma. Ma ise ausalt öeldes juba väga ootan seda ning 56,4 kg (175 cm juures) ei ole kindlasti number, mida igatsema jään!

Laud jääb puhtaks

Toiduvalikus peale koguste suurt midagi ei muutu. Juurde tahame võtta (räägin vahepeal automaatselt meie-vormis – nagu kes? – mina ja mu keha või 😀 ) ikka lihasmassi arvelt ja selle märksõnaks olgu lean gaining. Mida tähendab puhas? Toidu koostisainete nimekiri võiks olla lühike ja kõik nimetused äratuntavad. Samas annab suurenev kaloraaž ka võimaluse huvitavamaid asju omavahel kombineerida. Amatöörkokana jagan kindlasti ka mõnda šedöövrit, kui selline asi peaks juhtuma.

Kiivikas ütles hiljuti, et parim vorm tehakse vahetult pärast viimast võistlust ja mitte enne järgmist (kuigi seda ka). See tähendabki otseselt, et dieedi lõpp on kõige kriitilisem aeg, kus katust kinni hoida, et see ära ei lendaks ja vundament tasapisi uuesti üles laduda.

Head isu!

SAMAL TEEMAL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *