JÄÄTISETEST Kas vegan on parem?

Jäätisekunn Uku kutsus mind osalema oma uuete toodete maitsmise sarjas, mis kannab nime Jäätisejutud. Et suvi on käes ja inimestel jäätised näpu vahel, otsustasin kasutada võimalust ja uue huvitava jäätisega tutvust teha, sest kahjuks (või õnneks) ise neid kirjusid külmlette läbi kammida ei jõua 🙂

Unilever saatis Ukule terve virna uusi vegan jäätiseid. Et vegan-värki ja muid “kõigevabu” toite promotakse tihti tervisliku alternatiivi sildiga, palus ta mul kui fitness-eksperdil oma karm, ent aus hinnang välja käia 😀 Karbile pilku heites sai muidugi kiiresti selgeks, et loomavaba jäätis kompenseerib piima ja koore puudumist ohtra suhkruga.

Unilever Choice sojajäätised

Alustasin maitsmist endale kõige lähemal asuvast maasikajäätisest ja ma tõesti ei tea, mis sõnu siin kasutada. Mäletan seda ampsu võtmise hetke – korraks oli silme eest täitsa blank, sest ma polnud millegi nii intensiivsega vist ammu pihta saanud. Nagu keegi oleks maasikakarbi näkku kinni löönud!

Tugev ja ehe maasikamaitse, nagu toormoos. Kusjuures maasikajäätis (üldse marja- ja puuviljajäätised) pole kunagi mu lemmikud olnud, sest mulle sellised lastekad ei meeldi. Aga kui mingil põhjusel oleks sunnitud just maasikajäätist sööma, siis valiksin selle 😀

Jäätisetest

Rüüpasime vahepeal kanget musta kohvi, et maitsemeeled puhtaks saada ja edasi minna. Teised kaks olid klassikalised vanilje ja šokolaad, mille maitse tuvastamiseks läks tunduvalt rohkem aega.

Kõikides maitsetes on 100 grammi kohta ca 175 kcal. Üsna okei jäätise kohta, AGA suhkrusisaldus on kõigis ligi kolmandik! Mäletan, et 27-29 grammi suhkrut 100 grammi kohta.

Päris ilmekalt tuli filmimise käigus välja, et inimesed võivad seda küll pakilt lugeda ja isegi kõva häälega välja öelda, aga see ei ütle ikka midagi 🙂 Tõmbasin üks hetk lusikaga kolmandikule pakist joone ja ütlesin, et kujutad ette – selline osa karbist on puhas suhkur. Uku küsis, kust ma tean. Ütlesin siis, et kui 28g 100 grammist on suhkur, siis teebki see karbi peale kolmandiku. Ah nii!

Ja kolme karbi peale kokku on üks karp ainult suhkru päralt 😀

Okei, mu eesmärk pole suhkrukolli jutuga kedagi jäätise söömisest eemale peletada ega ninade alla suhkrukaarte joonistada. Ka selle konkreetse jäätise söömine ei tee kellelegi liiga, ei tee koledaks ega lolliks, vaid hea on lihtsalt teada, mis ta endast kujutab. Ning sellest teha järeldus, kas ja kui tihti seda osta.

Lisaks toiteväärtusele olgu öeldud, et tema peamised komponendid on vesi, suhkur ja glükoosisiirup. End of story. Healthy alternative my ***

Sünnipäev tööl

Pakkusin neid jäätiseid oma sünnipäeval ka tööl kolleegidele ega öelnud alguses, et need on vegan. Üldiselt kõigile maitses, pulgajäätised kadusid sekundiga ja maasikajäätis kraabiti esimesena tühjaks. Šokolaadikarbi kraapsin lõpuks ise tühjaks, sest mis tahes kujul on šokolaad ikka minu lemmik. Selle jäätise puhul oli maitse natuke mahedam, aga siiski hea – veidi nagu Valio ProFeeli kakao kohupiim.

Mingi hetk kergitasin saladuseloori ja siis tuli ka paar demonstratiivset “väkk, vegan!” ja “aa, veganitest tehtud?” kommentaari, sekka ka üks “sokimaitseline” arvamus, aga üldiselt tundub, et kui huvi on, peab igaüks järeldused ise tegema.

Vaba valiku tingimustes eelistan iga kell naturaalset ja kodumaist koorejäätist. Nii koostise, tooraine kui maitse poolest 😉

Uku eksperthinnangut saad lugeda tema Jäätisekunni blogis. Jäätisejuttude esimest episoodi vaata siin.

Jäätisejutud

LOE VEEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *