Et suvevorm kokteiliklaasi ei kaoks…

Elu24 suvise spordiblogi kuues postitus.

***

Suvi on mõnus aeg, mil igal rindel natuke vabamalt võtta. Sellegipoolest on mõnusa ajaveetmise ja no limits stiilis pidutsemise vahel õige vähe samme. Paar kokteili või õlut, kui täpsem olla.

Sellest, kuidas ja kas üldse järgmise päeva hommikul trenni teha, rääkisin raadio MyHits hommikuprogrammis, mida saad järelkuulata siin. Et minagi päris karsklane pole, kirjutan selles postituses lähemalt, kuidas puhkuse ja pidude perioodil aktiivset elustiili hoian.

Trennid

Kindla peale minek on teha trenn juba hommikul. Paljud suhtuvad treeningusse nii, et jess, sain kaelast ära ja ülejäänud päev on vaba. Võib ka nii mõelda, kui trenn su jaoks tõesti ebameeldiv on. Ma ise naudin hommikusi trenne kõige rohkem just seetõttu, et siis on energiatase ja keskendumine kõige paremad ning saan olla kindel, et päeva jooksul spontaansed plaanid minu trennile takistuseks ei saa. Suhtumise küsimus – igal juhul eelista hommikut!

Lihtne on ettekäändeks tuua ka seda, et lähed suvilasse, reisile või sõpradega roadtripile ning spordiklubi pole käepärast. Enamasti vallandab see domino-efektina ahela, kus lööd käega ka ülejäänud valikutele ning saabud reisi lõpus koju täieliku vrakina. Meil kõigil on seda juhtunud ja see on okei! Aga kui prooviks vahelduseks vigadest õppida?

Trenni vältimiseks on tegelikult kõiksugu uute võimaluste tõttu ettekäänete leiutamine üsna raskeks läinud. Minu vaieldamatu lemmik on üks väike ja tõhus arsenal, mis käib minuga kaasas nii jõusaalis kui mujal – kummilintide komplekt (resistance band), mis pakub treenimiseks lõputult võimalusi.

Käisin just paariks päevaks Stockholmis ega jõudnud end ära tänada, et need kaasa pakkisin! See, et trenniriided ja heleroosa kotike võtavad jube palju ruumi kõlab usutavalt ainult lausena, mitte reaalsuses. Muide, omaette (reisi)elamus võib olla ka kohaliku trennisaali külastamine. Sain Gym & Fitness Stockholm klubist sellise emotsiooni, mis saab peagi eraldi postituse.

Toitumine

Grillihooaeg on tegelikult geniaalne. Komistuskivi on – nagu alati – ainult kogused, mitte valmistamise viis. Liha, kala, juurviljad, ananassid, banaanid – kõike saab grillida ilma, et neid eelnevalt milleski leotama peaks. Teen ettepaneku katsetada hoopis erinevate ürtide ja maitseainetega, selle asemel, et vanadel leierdatud marinaadidel liha maitset varjutada lasta.

Grillisime hiljuti sõprade juures ning olime just kausitäie tomateid ja kurke valmis lõikunud, kui sinna peale maandus nagu välk selgest taevast terve pakk vana head 20%-list hapukoort. Mäletan, et korraks vaatasin, mis huvitav uus toode see on, sest ma tõesti ei osta seda endale koju. Teen värskeid salateid tavaliselt kodujuustu ja kreeka jogurtiga, mis tekstuuri ja maitse poolest meeldivad mulle isegi rohkem.

Loomulikult pole hapukoor mingi kurjajuur – ükski toit pole – ja salat maitses imehästi. Vahelduseks! Tahan lihtsalt öelda, et pealtnäha lihtsates valikutes peitub see suurim imenipp, mida võiksid otsida need, kes soovivad vabaneda neist viimasest kahest ülekilost. Ehk enamus inimesi.

Sealsamas tegime ka maitsetesti kahe majoneesiga, millest lahjem oli 3% ja teise rasvasisaldust ei mäleta, aga umbes pooleks läheb majoneesi sisse tavaliselt muna ja õli. Üllatus oli suur, sest maitse oli neil kahel vaat et identne. Erinevus oli muidugi konsistentsis – klassikaline on läikivam, paksem ja jääb suulakke kinni. Toiteväärtuse vahe vähemalt viiekordne.

Eestis ja lähiümbruses ringi reisides ei tohiks siiski olla mingi probleem kvaliteetset toitu kätte saada. Esiteks hoiab see terve päeva reipana ja aitab vältida hädamaandumisi tanklapoodides. Samas ma kuulsin, et viimased pakuvad nüüd plasttopsis keedumuna kahe spinatilehega, aga võib-olla see oli nali.

Alkohol ja maiustused

Kusagil 20ndate eluaastate alguses oli nii, et eelmise päeva pidu ei seganud hommikul 10 kilomeetrit jooksmast ja seejärel järgmist pidu ette võtmast. Kõlab igati šefilt, aga siiski taga ei igatse.

Kui õhtul on suuremat sorti pidu või üritus, kus sa juba tead, et tahad veini või kokteile juua, siis võta enne minekut endale üks hetk ja mõtle eelseisev stsenaarium läbi. Ei, sa ei pea selleks joogamatile istuma ja kõiki tegevusi pausile panema – lihtsalt võta asja hetkeks teadlikult.

Kas ma jõuan enne esimest jooki õhtust süüa? Kas ma saan seal vajadusel vett või võtan veepudeli kaasa? Kas ma suudan olla normaalne inimene ja mitte kõike segamini juua? Mis mind takistab? Kuidas takistus likvideerida? Siseheitlus peetud ja peole! Mis iganes sa seal lõpuks teed – tee seda teadlikult, mitte kogemata.

Ning kui tabad ühel päeval, et sinu suvevorm (või lihtsalt vorm, sest misasi on suvevorm?) polegi vahepeal kokteiliklaasi ära uppunud, siis pole küll mingit põhjust endale ühte mõnusat jäätist keelata. Vastupidi – sa lausa pead, sest karmis fitnessikultuses hoiab üks jäätis pea päris selge!

Mulle endale meeldib alati otsida uusi ja põnevaid maitseelamusi, milleks on praegu nii palju võimalusi ja uusi kohti, et ei tea, kas igale poole jõuabki. Ja vanalinnas on üks naljaka nimega väike šokohoolikute paradiis, mille nime ma ei julge praegu avaldada, sest plaanin sinna homme minna. Lootuses, et letid pole veel tühjaks kraabitud…

Mõnusat ja sportlikku suve!

LOE VEEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *